2014. április 16.

Colomba di Pasqua - Húsvéti galamb

Ismét egy olyan hagyományos olasz édességet hoztam, amelyet húsvétkor biztosan elkészítenek vagy a kényelmesebbek megvásárolnak.

..a húsvéti galamb története
Annak idején a görögök, egyiptomiak, majd a rómaiak vallási szertartásokra készítettek galamb alakú kenyeret.
A keresztények megtartották ezt a hagyományt,azzal, hogy a balamb a béke szimbóluma és a Biblia szerint az özönvíz után a Noé által elküldött galamb a csőrében olajággal tért vissza.
 ( a termékenység-később a béke jelképeként)




Az étel fontos szerepet játszik az ünnepeken. Hagyományos ételek húsvétkor a bárány esetleg a kecske, az articsóka, valamint egy különleges húsvéti kenyér, amelyet ugyan régiónként változó összetevőkkel sütnek, de ajándékba szívesen adják barátoknak, rokonoknak.
Tésztája és sütés közben illata is nagyon hasonlít a panettonéhoz, de ezt speciálisan csak húsvétkor készítik. 

Alakja galambot formáz, tetejét még sütés előtt, durva, nagyszemű dekor-jégcukorral és hámozatlan egész mandulával szórják meg. Innen a neve: Colomba (galamb), és Pasquale (húsvét).

Több legenda is kering eredete körül, ám a valóság az, hogy a milánói MOTTA cég,az 1930-as években készített egy panettonéhoz hasonló édes tésztát kimondottan a húsvéti ünnepekre.

A MOTTA cég megbízta a  reklám művészposzterekre szakosodott "Cassandre"-t, készítsen egy plakátot, rajta a szlogennel:" aki ismeri az édes tavaszt".  Motta húsvéti galamb



2005-ben a minisztérium előírta a követelményeket,amennyiben a galamb nem felel meg az édesipari miniszteri rendeleteknek nem forgalmazható "galamb" néven,csak "húsvéti torta"-ként.


Hozzávalók (1 formához számított adaggal):

 A tésztához:
30 dkg liszt
15 g élesztő
12,5 dkg vaj
1 dl (37°-ra felmelegítve)
10 dkg kristálycukor
2 tojás
1 tojássárgája
4 dkg mazsola (rumba áztatva)
fél marék kandírozott citrom-narancshéj
fél citrom héja
1 tk.rum
csipet só
1 tk. vanília kivonat

A mázhoz:
 30-30 g mandula és mogyoró
5 dkg nádcukor
2 tojásfehérje - enyhén felverve
50 g méz


Az élesztőt oldjuk fel 0,5-1 dl, 35°-ra langyosított vízben. Tegyünk egy tálba 5 dkg lisztet, és adjuk hozzá a feloldott élesztőt. Dolgozzuk össze kis gombóccá, és egy átlátszó fedővel lefedve hagyjuk kelni addig, míg térfogata a kétszeresére nem nő (kb. fél óra).

Tegyük a kelt tésztát egy keverőtálba, adjunk hozzá 20 dkg lisztet, 5 dkg szobahőmérsékletű vajat, a cukrot, citromhéjat és 1 tojást és 1 tojássárgáját, a sót, a langyos tejet, a vaníliát. Keverjük egyneműre az összetevőket, majd egy lapáttal dolgozzuk össze alaposan kb. 5 perc alatt.(vagy robotgépben)
Fedjük le újra, mert egy következő kelesztési fázis jön. (Itt csalhatunk annyit az idővel, hogy a sütőt felmelegítjük 80°-ra, elzárjuk és oda tesszük be másfél órára). Megvárjuk, amíg kb. a háromszorosára nő.

Ha megkelt, hozzáadjuk a maradék vajat és 1 tojást, valamint beletesszük a mazsolát, a kandírozott citrusokat és az utolsó 5 dkg lisztet. Deszkán összedolgozzuk, és a sütőformába helyezzük. (Ha csak kerek tortaforma van otthon, nyilván nem feltétlenül kell két részre osztani.)

Amikor ezzel megvagyunk, következik a máz:
Daráljuk le a mandulát és a mogyorót a nádcukorral,mézzel, néhány szem mandulát hagyjuk meg a díszítéshez (ezt durvára kell vágni). A tojásfehérjékkel együtt keverőtálba tesszük, és habverővel kb. 5-6 perc alatt alaposan megdolgozzuk. 
A mázat rákanalazzuk a formában lévő tésztára és elegyengetjük. Ezen a ponton fog utoljára kelni a süti, kb. 1 órán keresztül, amíg a tortaforma széléig nem nő a térfogata.
Ezután 180°-on kb. 50 percig sütjük, s ha kihűlt, porcukorral megszórjuk.


A forma saját készítés, de eredetit itt találhattok.
Húsvétra készítettem, bezacskózva frissen marad jó ideig, ha felvágtam és marad, fotózok, de nem ígérhetek semmit :)


Kellemes húsvéti ünnepeket kívánok :)
A receptet a Sokmindent Olaszországról kedves szerkesztőjétől, Noémitől kaptam, szerettem elkészíteni, alig várom, hogy felvághassam..pár napot még ki kell bírni valahogy.
Köszönöm :)

1 megjegyzés:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...